RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA

Niewiele osób wie, jak ważna dla zdrowia jest równowaga kwasowo-zasadowa.

Na codzień, na każdym kroku, zakwaszamy nasz organizm co prowadzi do bardzo poważnych kosekwencji dla zdrowia. Jednym z najmocniej zawaszających produktów jest gluten, a potem cukier, mleko, kawa, czarna herbata. 

Niektóre nieuleczalne choroby (np. Hasimoto), mogą być wyleczone m.in. dietą alkalizującą. 
Jeśli jesteście przemęczeni, ciągle niewyspani, często łapiecie infekcje to znak, że możecie potrzebować diety alkalizującej. Już sama rezygnacja z glutenu bardzo poprawi Wam nastrój. 

Nadmiar kwasów składowany jest na początku w tkance łącznej, która ma jednak swoje ograniczenia. Przez to upośledzona zostaje wymiana płynów odżywczych i usuwanie substancji szkodliwych, osłabia się działanie funkcji filtrowania, maleje możliwość magazynowania w tkance łącznej zbędnych dla organizmu związków. 

Pierwszymi, zauważalnymi objawami zakwaszenia są wzdęcia, zgaga, bóle stawów, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, wysypki skórne, trądzik, świąd, wypadanie włosów, ogólna nerwowość, ociężałość. Często występują też migreny oraz bóle stawów i mięśni. Nadmiar kwasu w organizmie spowalnia trawienie i wydalanie szkodliwych substancji.Dłuższe zakwaszenie może doprowadzić m. in. do alergii, reumatyzmu, artrozy, zapalenia spojówek, grzybic, kamicy żółciowej, astmy, miażdżycy, zapalenia stawów, dny moczanowej, rwy kulszowej, nowotworów, choroby wrzodowej. To błędne koło – zakwaszenie powoduje choroby, a choroby nasilają zakwaszenie.

Rozmiar problemu związanego z zakwaszeniem organizmu jest ogromny. Nasza typowa dieta opiera się na produktach kwasotwórczych. Coraz rzadziej sięgamy po warzywa, owoce, czy kasze. Zmiana nawyków żywieniowych może okazać się lekarstwem na nasze codzienne, często drobne, ale uciążliwe dolegliwości. Trzeba jednak zaznaczyć, że objawy zakwaszenia organizmu są bardzo rozmaite i niespecyficzne, mogą być równie dobrze przyczyną choroby z zakwaszeniem niezwiązanej. Zakwaszenie może być też przyczyną nieprawidłowego działania niektórych narządów np. trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, nerek, żołądka. 

Jak zmierzyć zakwaszenie organizmu i jego pH? Najlepej obrazuje to badanie krwi - tzw GAZOMETRIA. Zapewne pH krwi będzie w normie, bo organizm usilnie pracuje, aby równowaga kw-zas była zachowana, ale inne parametry mogą wskazywać na zakwaszenie. Tym parametrem jest BE, który, jeśli mniejszy jest od 3 to oznacza zakwaszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz